‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 20 oz Disposable Hot Cups
20 fl oz - White - Polyurethane - Coffee, Hot Drink, Picnic, Company, Tea, Hot Chocolate, Beverage/ - 50 / Pack
84 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 20 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19051 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 20 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Coffee cups feature a sturdy, rigid construction to keep your favorite hot beverages contained until the very last sip. Smooth rim provides a satisfying sipping experience and is rolled to enhance the strength of the sidewall. Disposable design allows quick, easy cleanup after each use. Hot cups are perfect for daily use, company gatherings, picnics, special events and more. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Volume Capacity | 20 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 6.3" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Genuine Joe 20 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: GJO200001388 Stock Available
-
Product Code: GMT8996581 Stock Available
-
Product Code: GPC16620363 Stock Available
-
Product Code: NES350703625 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SUG905852585 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CLO78899123 Stock Available
-
Product Code: GJO200001388 Stock Available
-
Product Code: GMT8996581 Stock Available
-
Product Code: GPC16620363 Stock Available
-
Product Code: NES350703625 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SUG905852585 Stock Available