‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 20 oz Foam Cups
20 fl oz - White - Styrofoam - Hot Drink, Cold Drink - 500 / Carton
13 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 20 fl oz
Packaged Quantity: 500 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 25250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 20 oz Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 20 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 6.4" |
| Diameter | 3.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Genuine Joe 20 oz Foam Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202106 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK325 Stock Available
-
Product Code: FEL58024188 Stock Available
-
Product Code: GPC230001014 Stock Available
-
Product Code: ITA300311081 Stock Available
-
3 Tier(s) - 11.42" Height x 3.54" Width x 12.72" Length - Desktop - Durable - Black - Metal - 1 EachProduct Code: LLR84138318 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP241 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SAN212621374 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202106 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK325 Stock Available
-
Product Code: FEL58024188 Stock Available
-
Product Code: GPC230001014 Stock Available
-
Product Code: ITA300311081 Stock Available
-
3 Tier(s) - 11.42" Height x 3.54" Width x 12.72" Length - Desktop - Durable - Black - Metal - 1 EachProduct Code: LLR84138318 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP241 Stock Available
-
Product Code: OEX85110963 Stock Available
-
Product Code: SAN212621374 Stock Available