‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 30 oz Soap Dispenser
Manual - 30 fl oz Capacity - See-through Tank, Water Resistant, Soft Push - 1 Each
127 Stock Available
- Improved design eliminates soap waste
- Water-resistant top and a large push bar for high-quality performance
- See-through smoked tank lets you easily see when refill is needed
- Dispenses approximately 1 cc per stroke to reduce waste
- Proven to work with antimicrobial, antibacterial and antiseptic soaps
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 29425 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 30 oz Soap Dispenser |
| Marketing Information | Soap dispenser eliminates wasteful use by dispensing approximately 1cc per stroke. Versatile construction is tested and proven to work with antimicrobial, antibacterial and antiseptic soaps. See-through tank with a water-resistant top lets you easily monitor the current level of soap to prevent sudden depletion. Soap dispenser is designed for use with liquid and lotion soaps that do not contain pumice. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap/Lotion Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 30 fl oz |
| Dispensing Quantity | 0.03 fl oz Per Stroke |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 6.3" |
| Width | 4" |
| Depth | 4.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Additional Warranty Information |
6 MONTHS |
Overview
Genuine Joe 30 oz Soap Dispenser
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN09969197 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX1001 Stock Available
-
Product Code: CBC16000433 Stock Available
-
Product Code: CLO30966CT2022 Stock Available
-
Product Code: GJO25012226 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961189 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP381 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN09969197 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX1001 Stock Available
-
Product Code: CBC16000433 Stock Available
-
Product Code: CLO30966CT2022 Stock Available
-
Product Code: GJO25012226 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961189 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP381 Stock Available