‹ Prev
Next ›
Georgia-Pacific Combi-Fold Paper Towel Dispenser
C Fold, Multifold, BigFold, Z Fold Dispenser - 400 x C Fold, 600 x Multifold - 15.5" Height x 11" Width x 5.3" Depth - Plastic - Black - Durable, Key Lock - 1 Carton
48 Stock Available
- Flip-down plate allows flexible use with various styles of towels
- Lockable construction protects against waste and pilferage
- See-through cover keeps fill level visible to prevent unexpected depletion
- Designed to hold C-Fold, multi-fold or 1 package of BigFold towels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 56650A |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Georgia-Pacific |
| Product Name | Combi-Fold Paper Towel Dispenser |
| Marketing Information | Durable, versatile plastic towel dispenser with flip-down plate offers the flexibility to dispense up to 400 C-Fold, 600 multifold, or one package of BigFold towels. Covered key-lock design protects against waste and pilferage while making refilling towels quick and easy. Door ramp design prevents overstuffing and reduces paper tabbing. Mount to walls with screws (not included). |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type |
|
| Capacity |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 15.5" |
| Width | 11" |
| Depth | 5.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Georgia-Pacific Combi-Fold Paper Towel Dispenser
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN04467324 Stock Available
-
Product Code: FEL75510104 Stock Available
-
Product Code: GJO24081360 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: LLR52558146 Stock Available
-
Product Code: PGC820742138 Stock Available
Accessories
-
Product Code: GPC20204609 Stock Available
-
Product Code: GPC20389175 Stock Available
-
Product Code: GPC20885315 Stock Available
-
Product Code: GPC20887594 Stock Available
-
Product Code: GPC210001999 Stock Available
-
Product Code: GPC230001017 Stock Available
-
Product Code: GPC23304259 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN04467324 Stock Available
-
Product Code: FEL75510104 Stock Available
-
Product Code: GJO24081360 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: ITA361815789 Stock Available
-
Product Code: LLR52558146 Stock Available
-
Product Code: PGC820742138 Stock Available