‹ Prev
Next ›
Gorilla Heavy Duty Mounting Tape
5 ft Length x 1" Width - Black - For Indoor, Outdoor, Plastic, Metal, Wood, Glass, Brick, Ceramic, Stone - 1 Each
195 Stock Available
- Heavy-duty bond reliably holds up to 30 lb.
- UV-resistant for lasting outdoor use
- Versatile design sticks to smooth and rough surfaces
- Perfect for use on plastic, metal, wood, glass and more
Select Product Options
Tape Length: 5 ft
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6055002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Brand Name | Gorilla |
| Product Name | Heavy Duty Mounting Tape |
| Marketing Information | Heavy Duty Mounting Tape is a double-sided tape that mounts in an instant for a permanent, weatherproof bond. Industrial-strength, double-sided tape delivers a heavy-duty bond that holds up to 30 lb. It is perfect for indoor and outdoor projects and sticks to smooth and rough surfaces. Completing DIY projects is easy with this tough, double-sided tape. Mount, build and repair. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 5 ft |
| Tape Strength | 30lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.50" |
| Width | 2.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |
Overview
Gorilla Heavy Duty Mounting Tape
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE0530436 Stock Available
-
Product Code: AVE05604128 Stock Available
-
Product Code: BSN653611100 Stock Available
-
Product Code: BSN65363391 Stock Available
-
Product Code: MMM6228SSAU162 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK94 Stock Available
-
Product Code: MMM810K3310 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0530436 Stock Available
-
Product Code: AVE05604128 Stock Available
-
Product Code: BSN653611100 Stock Available
-
Product Code: BSN65363391 Stock Available
-
Product Code: MMM6228SSAU162 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK94 Stock Available
-
Product Code: MMM810K3310 Stock Available