‹ Prev
Next ›
Hammermill Colors Recycled Copy Paper - Canary
Legal - 8 1/2" x 14" - 20 lb Basis Weight - Sustainable Forestry Initiative (SFI) - Jam-free, Acid-free, Archival-safe, Eco-friendly - Canary - 5000 Sheets - 500 Sheets/Pack - 10 / Carton
566 Stock Available
- Visual appeal and impact to make your work stand out from the crowd
- 99.99% Jam-Free guarantee
- Smooth, even surface with a high opacity for minimal show-through
- FSC certified; recycled with 30% post-consumer material
- For all office machines and many applications: copies, color-coded forms, flyers, brochures and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | International Paper Company |
| Manufacturer Part Number | 103358 |
| Manufacturer Website Address | http://www.internationalpaper.com |
| Brand Name | Hammermill |
| Product Line | Fore |
| Product Name | Colors Recycled Copy Paper - Canary |
| Marketing Information | High-quality color increases visual appeal to help make your documents stand out from the crowd. Backed by the Hammermill 99.99 percent Jam-Free guarantee, this multipurpose paper runs efficiently through a variety of electronic imaging equipment. Eco-friendly paper is made with a percentage of post-consumer fibers for a sustainable environment. Good opacity minimizes show-through. Vibrant color is excellent for color-coding. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Total Number of Sheets | 5000 |
| Quantity Per Container | 500 Sheets/Pack |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Sheet Thickness | 4 mil |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Canary |
| Weight (Approximate) | 6.60 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage | Document |
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Hammermill Colors Recycled Copy Paper - Canary
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10475 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE775 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK794 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PK436 Stock Available
-
Product Code: BSN243021507 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92764 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN201 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP373 Stock Available
-
Product Code: MMM6555UC201 Stock Available
-
Product Code: STK39805216 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10475 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE775 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK794 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PK436 Stock Available
-
Product Code: BSN243021507 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92764 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN201 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP373 Stock Available
-
Product Code: MMM6555UC201 Stock Available
-
Product Code: STK39805216 Stock Available