‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Electronics, Construction, Facility Maintenance, Medical Center, Office, Classroom - C - 10 Year Shelf Life - 1 / Pack
237 Stock Available
- 4 to 9 times more energy than carbon zinc batteries
- Long-lasting performance in wide range of devices
- Use in toys, flashlights and more
- Holds power for up to 7 years in storage
- No added mercury or cadmium
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN93 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial C Alkaline Batteries. Wherever you work, their proven performance keeps your electronics up for the job: construction sites, facility maintenance, medical centers, business offices, classrooms, and more. Plus, these industrial C batteries are made to last, not to leak, because your productivity relies on work site devices that keep working. Also, they hold their power with up to 10 years of shelf life, which means you'll have batteries on hand. So, when work depends on digital scales, motion sensors, multimeters, and all kinds of other everyday gear, you can count on the power and protection of Energizer Industrial C Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 2.34 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: EVEEN951729 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OXF57505218 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK10521 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: EVEEN951729 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OXF57505218 Stock Available