‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Construction, Facility Maintenance, Repair, Medical Center, Office, Classroom, Electronics - D - 10 Year Shelf Life - 1 / Pack
1729 Stock Available
- 4 to 9 times more energy than carbon zinc batteries
- Long-lasting performance in wide range of devices
- Use in portable stereos, dispensers and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN95 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial D Alkaline Batteries. Wherever you work, their proven performance keeps your everyday devices on the job: construction sites, facility maintenance, repair services, medical centers, business offices, classrooms, and more. Plus, these industrial D batteries are made to last, not to leak, because your productivity relies on work site devices that, you know, work. Also, they hold their power with up to 10 years of shelf life, which means you can have batteries stocked for a long time. So, when work depends on emergency exit alarms, motion sensors, two-way radios, and all kinds of other everyday gear, you can trust the power and protection of Energizer Industrial D Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | D |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2.4" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 5.22 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX3996 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: EVEEN93237 Stock Available
-
Product Code: HEWW2122X21 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN37002535 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX3996 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: EVEEN93237 Stock Available
-
Product Code: HEWW2122X21 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN37002535 Stock Available