‹ Prev
Next ›
HP 05A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
2300 Pages
123 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet P2035 Printers
- Designed to work the first time, every time
- Quality prints you can take pride in
- Reliable HP cartridge helps avoid reprints
- Black text and complex graphics that standout
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE505A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 05A |
| Product Name | 05A (CE505A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers consistent results and trouble-free printing page after page. Experience premium print quality with Original HP Cartridges designed for vibrant color, crisp text, and rich blacks for big impact. To achieve consistent print quality, intelligent technology built-into the Original HP cartridge and the printer triggers adjustments that maintain print quality over the life of the cartridge. This cartridge is precisely developed for use with HP LaserJet P2035 Printers. Each cartridge yields approximately 2,300 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
Physical Characteristics
| Height | 8.1" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Design for the Environment (DfE) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 05A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGGG250000Sold Out
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047983 Stock Available
-
Product Code: FSK1055801004104 Stock Available
-
Product Code: HEWCF212A35 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGGG250000Sold Out
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047983 Stock Available
-
Product Code: FSK1055801004104 Stock Available
-
Product Code: HEWCF212A35 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available