‹ Prev
Next ›
HP 131A (CF212A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Yellow - 1 Each
1800 Pages
35 Stock Available
- For use in HP LaserJet Pro 200 Color M251 Series
- Also compatible with the M276 series
- Professional-quality results
- Photo-quality images
Select Product Options
Print Color: Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF212A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 131A (CF212A) |
| Product Name | 131A (CF212A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Printing professional-quality documents and marketing materials in the office with consistent, high-quality results. This toner's gloss delivers photo-quality images. Get business-quality results on a wide range of laser papers and help keep printing costs low while maintaining productivity. Original HP LaserJet toner cartridges deliver consistent printing. Because cartridges are designed for exceptional reliability, you can avoid wasted supplies and expensive delays. Toner cartridge is designed for use in HP LaserJet Pro 200 Color M251 series and LaserJet Pro 200 Color MFP M276 series. Cartridge yields approximately 1,800 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Yellow |
| Typical Print Yield | 1800 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 19% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 131A (CF212A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Yellow - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICMS11BE420 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: HEWCE505A123 Stock Available
-
Product Code: HEWCF210A20 Stock Available
-
Product Code: HEWCF213A39 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
-
Product Code: XST114232 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMS11BE420 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: BSN267418551 Stock Available
-
Product Code: HEWCE505A123 Stock Available
-
Product Code: HEWCF210A20 Stock Available
-
Product Code: HEWCF213A39 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
-
Product Code: XST114232 Stock Available