‹ Prev
Next ›
HP 131A (CF211A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Cyan - 1 Each
1800 Pages
39 Stock Available
- For use in HP LaserJet Pro 200 Color M251 Series
- Also compatible with the M276 series
- Professional-quality results
- Photo-quality images
Select Product Options
Print Color: Cyan
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF211A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 131A (CF211A) |
| Product Name | 131A (CF211A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Printing professional-quality documents and marketing materials in the office with consistent, high-quality results. This toner's gloss delivers photo-quality images. Get business-quality results on a wide range of laser papers and help keep printing costs low while maintaining productivity. Original HP LaserJet toner cartridges deliver consistent printing. Because cartridges are designed for exceptional reliability, you can avoid wasted supplies and expensive delays. Toner cartridge is designed for use in HP LaserJet Pro 200 Color M251 series and LaserJet Pro 200 Color MFP M276 series. Cartridge yields approximately 1,800 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Cyan |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 1800 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 19% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 131A (CF211A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Cyan - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: HEWCF210A20 Stock Available
-
Product Code: KEB10201172 Stock Available
-
Product Code: MCMMICRTJN38A1 Stock Available
-
Product Code: PENK437C70 Stock Available
-
Product Code: PIL3221169 Stock Available
-
Product Code: REARR15045197 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: VCT7010970 Stock Available
-
Product Code: XST11418Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: HEWCF210A20 Stock Available
-
Product Code: KEB10201172 Stock Available
-
Product Code: MCMMICRTJN38A1 Stock Available
-
Product Code: PENK437C70 Stock Available
-
Product Code: PIL3221169 Stock Available
-
Product Code: REARR15045197 Stock Available
-
Product Code: SWI354503583 Stock Available
-
Product Code: VCT7010970 Stock Available
-
Product Code: XST11418Out of Stock