‹ Prev
Next ›
HP 410A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Magenta - 1 Each
2300 Pages
47 Stock Available
- Compatible with HP Color LaserJet Pro M452
- Also works in Color LaserJet Pro MFP M477
- Professional quality at high speeds with HP ColorSphere 3 toner
- Keeps energy use down with JetIntelligence
- Anti-fraud technology to help ensure results you expect
Select Product Options
Print Color: Magenta
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF413A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 410A |
| Product Name | 410A JetIntelligence Toner Cartridge |
| Marketing Information | Count on this toner cartridge with JetIntelligence to deliver more pages than ever at fast speeds in your HP Color LaserJet Pro M452 Printer Series and MFP M477 series. Intelligently track toner levels with print-gauge technology to help ensure you get the pages you paid for. Anti-fraud technology and HP ColorSphere 3 toner ensure HP professional quality for producing sharp text, bold blacks and crisp graphics. Original HP Toner cartridge with JetIntelligence helps your HP printer consume less so you keep energy use down. Quickly replace your cartridge, using auto seal removal and easy-open packaging. Cartridge yields approximately 2,300 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | OEM |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Magenta |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 410A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Magenta - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE05729372 Stock Available
-
Product Code: BSN20855845 Stock Available
-
Product Code: EPSS015337122 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A102 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411A51 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A54 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE05729372 Stock Available
-
Product Code: BSN20855845 Stock Available
-
Product Code: EPSS015337122 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A102 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411A51 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A54 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available