‹ Prev
Next ›
HP 80A (CF280A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
2700 Pages
130 Stock Available
- For use with HP LaserJet 400 M401n, M401dn, M401dw and M425dn
- Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text
- Delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs
- Keep printing costs low while maintaining productivity
- Replacement cartridge is quick and easy to install
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF280A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 80A (CF280A) |
| Product Name | 80A (CF280A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet 400 M401n, M401dne, M401dn, M401dw and M425dn. Cartridge yields approximately 2,700 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 2700 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 18% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 80A (CF280A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HEWCF362A49 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5950A15 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5951A11 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5952A10 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5953A8 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: PAP9510131282 Stock Available
-
Product Code: PIL7727963 Stock Available
-
Product Code: SMD6815382 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: HEWCF362A49 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5950A15 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5951A11 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5952A10 Stock Available
-
Product Code: HEWQ5953A8 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: PAP9510131282 Stock Available
-
Product Code: PIL7727963 Stock Available
-
Product Code: SMD6815382 Stock Available