‹ Prev
Next ›
HP Universal Bond Paper - White
110 Brightness - 90% Opacity - 42" x 150 ft - 21 lb Basis Weight - Matte - White - 1 Roll
217 Stock Available
- Delivers professional, striking results at production speed
- Designed together with HP inks and the printer for consistent quality
- Reliable, trouble-free performance
- Compatible with latex, aqueous printers
- FSC certified to support responsible forest management worldwide
Select Product Options
Sheet Size: 42" x 150 ft
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q1398A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Universal |
| Product Name | Universal Bond Paper - White |
| Marketing Information | Universal bond paper is designed for black/white and color line drawings. This 21 lb. media produces crisp line resolution and high-color contrast prints. Bond paper is universally compatible with HP Designjet printers and non-HP large-format printers. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Bond Paper |
Product Information
| Sheet Size | 42" x 150 ft |
| Basis Weight | 21 lb |
| Sheet Thickness | 4.20 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 110 |
| Opacity Percentage | 90% |
| Opacity Standard | ISO 2470 |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Printer:
Ink:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Overview
HP Universal Bond Paper - White
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HEWQ1396A691 Stock Available
-
110 Brightness - 90% Opacity - 36" x 150 ft - 21 lb Basis Weight - Matte - Flexible - White - 1 RollProduct Code: HEWQ1397A537 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE21281269 Stock Available
-
Product Code: BICBL11GN377 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK282 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW802 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN36616536 Stock Available
-
Product Code: MEA0606283 Stock Available
-
Product Code: MMMR33010SSMIA191 Stock Available
-
Product Code: UBC63602526 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE21281269 Stock Available
-
Product Code: BICBL11GN377 Stock Available
-
Product Code: BICBL11PK282 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW802 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE779 Stock Available
-
Product Code: BSN36616536 Stock Available
-
Product Code: MEA0606283 Stock Available
-
Product Code: MMMR33010SSMIA191 Stock Available
-
Product Code: UBC63602526 Stock Available