‹ Prev
Next ›
Impact Cellulose Scrubber Sponge
0.9" Height x 3.2" Width x 6.3" Length - 5 / Pack - Cellulose - Yellow, Green
Out of Stock
- General-duty, cellulose material is durable for daily use
- Dual-layer design provides maximum cleaning efficiency
- Damp-packed packaging prevents drying out
- Perfect for cleaning in kitchens, bathrooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Part Number | 7130P |
| Manufacturer Website Address | http://www.impact-products.com |
| Brand Name | Impact |
| Product Name | Cellulose Scrubber Sponge |
| Marketing Information | General-duty, cellulose sponge features a dual-layer design with both a scouring pad and sponge for maximum cleaning efficiency. Sponge is damp-packed in a poly bag to prevent it from drying out before use. Sponge is perfect for use in kitchens, bathrooms and more. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Cellulose |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.2" |
| Length | 6.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Impact Cellulose Scrubber Sponge
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN65637319 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2801 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212662 Stock Available
-
Product Code: VER9455439 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN65637319 Stock Available
-
Product Code: DXEUX9WS2801 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: NES357752197 Stock Available
-
Product Code: PGC4511212662 Stock Available
-
Product Code: VER9455439 Stock Available