‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Scrub Dots Heavy-duty Scrub Sponge
2.5" Height x 6.2" Width x 4.7" Depth - 1 Pack - Green
66 Stock Available
- Scrubbing power makes cleaning easy
- Rinses clean so it's ready for use next time
- Built-in antimicrobial agent resists odors
- Safe to use on nonscratch cookware
- Heavy-duty construction
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 303064 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Scrub Dots Heavy-duty Scrub Sponge |
| Marketing Information | Heavy-duty scrub sponges scrub fast, rinse clean and resist odors. Protective coating blocks grease, food soil and oil stains. The Scotch-Brite Scrub Dots Heavy-duty Scrub Sponges resist odors with an antimicrobial agent built into the sponge and scrubbing surface. Nonscratch sponges are safe for nonscratch cookware. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 2.5" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch-Brite Scrub Dots Heavy-duty Scrub Sponge
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE5366120 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK36174 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3698 Stock Available
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO30405681 Stock Available
-
Product Code: GNMSN3353325 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661878 Stock Available
-
Product Code: MMM20306494 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FHP148377Out of Stock
-
Product Code: FHP169431226 Stock Available
-
Product Code: GJO18389183 Stock Available
-
Product Code: MMM20306494 Stock Available
-
Product Code: MMM4295106 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT20 Stock Available
-
Product Code: MMM48827CT40 Stock Available
-
Product Code: MMM5295351 Stock Available
-
Product Code: MMM5295CT68 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5366120 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK36174 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3698 Stock Available
-
Product Code: GJO304031801 Stock Available
-
Product Code: GJO30405681 Stock Available
-
Product Code: GNMSN3353325 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661878 Stock Available
-
Product Code: MMM20306494 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available