‹ Prev
Next ›
Kantek Extra-Wide Single-Level Height-Adjustable Monitor Stand
60 lb Load Capacity - 1 x Shelf(ves) - DepthDesktop - Plastic - Black
14 Stock Available
- Extra-wide, sturdy 20" x 13-1/2" platform for larger laptops
- Adjusts in height from 3" to 6-1/2" in 1-1/4" increments
- Can be used to store/dock laptop on the lower level
- Cable management
- Dimensions: 20"W x 13-1/5"D
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | MS500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Model | MS500 |
| Product Name | Extra-Wide Single-Level Height-Adjustable Monitor Stand |
| Marketing Information | Wide-screen monitor stand with drawer adjusts in height from 3" to 6-1/2" in 1-1/4" increments and offers a 20" x 13-1/4" sturdy platform. Extra-wide design is suitable to dock or support today's larger laptop computers. Use this stand to maximize your work space while raising your wide-screen monitor or laptop to a comfortable viewing level. Plastic monitor stand includes cable management and an open space underneath to store your paper, files and more. Monitor stand supports up to 60 lb. on the extra-large platform. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Riser |
Technical Information
| Total Number of Shelves | 1 |
| Platform Size | 20" Width x 13.25" Depth |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 3" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 6.50" |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 6.50" |
| Width | 20" |
| Depth | 13.25" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Kantek Extra-Wide Single-Level Height-Adjustable Monitor Stand
Also Consider
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE470 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BK405 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418722 Stock Available
-
Product Code: BRTM23194 Stock Available
-
Product Code: BSN20855BD414 Stock Available
-
Product Code: LLR248503307 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSK80012 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE470 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BK405 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418722 Stock Available
-
Product Code: BRTM23194 Stock Available
-
Product Code: BSN20855BD414 Stock Available
-
Product Code: LLR248503307 Stock Available