‹ Prev
Next ›
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest
1.70" Height x 11.40" Width - Gray - Gel - 1 Each
35 Stock Available
- Gel pillows provide excellent computer while working
- Ventilation channel keeps hands cool and dry
- Soft finish wipes down easily for quick cleanings
- Smooth mousing area ensures precise navigation
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 52500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Duo Gel |
| Product Name | Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest |
| Marketing Information | Mouse pad and wrist rest feature gel pillows that match the natural curve of wrists and hands to provide a more comfortable experience while working at a computer. Ventilation channel helps keep hands cool and dry. Soft finish is easy to wipe clean to maintain sanitary conditions. Smooth, quality mousing area on the pad provides accurate tracking for precise navigation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Gel |
| Height | 1.70" |
| Width | 11.40" |
| Length | 17.70" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GJO75627206 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V29 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO75627206 Stock Available
-
Product Code: HWLHCE311V29 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124954 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A528 Stock Available
-
Product Code: SAMS772471115 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock