‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
0.7 mm Pen Point - Retractable - Black Ink - Gel-based - 1 Dozen
Writing Materials Essential Picks
751 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096159 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with black ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Black |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Comfort |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Sharpie S-Gel Pens
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418736 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: GMT6110117 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152346 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B7802 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418736 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: GMT6110117 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152346 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B7802 Stock Available