‹ Prev
Next ›
Kensington Duo Gel Wave Mouse Pad Wrist Pillow
1" Height x 7.25" Width x 9.50" Depth - Red, Black - Gel - Slip Resistant - 1 Each
28 Stock Available
- Stylish, duo-tone color
- Ventilation channel to keep hands cool and dry
- Nonreflective mousing surface for better performance
- Easy to clean
- Nonslip base for stable mouse use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 62402 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Duo Gel |
| Product Name | Duo Gel Wave Mouse Pad Wrist Pillow |
| Marketing Information | Mouse pad with wrist pillow features a soft structure that molds to the natural curvature of your wrist, providing support and comfort while you work for a better productivity experience. It is strategically designed to help keep your hands and wrists cooler and drier when scrolling and clicking for extended periods of time. Soft finish easily wipes clean with a damp cloth. Stylish accents give your wrist rest a little extra personal flavor on the desktop. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability | Slip Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Gel |
| Height | 1" |
| Width | 7.25" |
| Depth | 9.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Kensington Duo Gel Wave Mouse Pad Wrist Pillow
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE7977197 Stock Available
-
Product Code: AVE7977496 Stock Available
-
Product Code: FEL593380146 Stock Available
-
Product Code: FEL925210125 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A54 Stock Available
-
Product Code: KMW6239823 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP80836 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE7977197 Stock Available
-
Product Code: AVE7977496 Stock Available
-
Product Code: FEL593380146 Stock Available
-
Product Code: FEL925210125 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: HEWCF412A54 Stock Available
-
Product Code: KMW6239823 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP80836 Stock Available