‹ Prev
Next ›
Kensington Duo Gel Wave Keyboard Wrist Rest
18.88" Width x 3.50" Depth - Red, Black - Gel - Slip Resistant - 1 Each
23 Stock Available
- Gel pillow matches natural curve of wrist and hand for comfortable typing
- Ventilation channel to keep hands cool and dry
- Soft finish that's easy to wipe clean
- Stylish, duo-tone color
- TAA Compliant
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 62398 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Duo Gel |
| Product Name | Duo Gel Wave Keyboard Wrist Rest |
| Marketing Information | Keyboard wrist rests distribute weight pressure throughout super-soft gel for more comfortable keying. Natural ventilation between molds keeps hands cooler and drier when typing for extended periods of time. Nonslip base keeps pad in place. Stylish accents give your wrist rest a little extra personal flavor on the desktop. Soft finish makes the wriest rest easy to wipe clean when it inevitably gets dirty from long hours typing on the keyboard. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Product Information
| Features |
|
| Durability | Slip Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Gel |
| Width | 18.88" |
| Depth | 3.50" |
| Thickness | 0.41" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Kensington Duo Gel Wave Keyboard Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.