‹ Prev
Next ›
Logitech MK120 Desktop Corded Combo Set
USB Cable Keyboard - 104 Key - USB Cable Mouse - Optical - 1000 dpi - 3 Button - Scroll Wheel - Compatible with Computer for PC - 1 Each
44 Stock Available
- Low-profile keys barely make a sound for comfortable, quiet typing
- Spill-resistant design eliminates worry of accidental spills
- Thin profile keeps your hands in more comfortable, neutral position
- High-definition optical tracking offers responsive, smooth cursor control
- Durable keys last up to 10 million keystrokes for long-lasting use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-002565 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | MK120 |
| Product Name | MK120 Desktop Corded Combo Set |
| Marketing Information |
The MK120 Combo makes getting things done simple. A full-sized keyboard and mouse deliver a familiar, easy-to-use design that works right out of the box. Just plug in this corded combo via USB and go. The wired keyboard with number pad makes data entry, calculations and navigation a breeze. The curved spacebar along with easy-to-read keys provide a comfortable typing experience. A full-sized, ambidextrous mouse delivers smooth tracking and a curved shape to support the palm. This keyboard mouse set provides reliability and durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Keys | 104 |
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Height | 18.70" |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.10" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Windows-based PC:
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Logitech MK120 Desktop Corded Combo Set
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE773 Stock Available
-
Product Code: FEL58024201 Stock Available
-
Product Code: FEL917530122 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT120 Stock Available
-
Product Code: LLR60006510 Stock Available
-
Product Code: OIC93690Out of Stock
-
Product Code: OIC99050858 Stock Available
-
Product Code: SWI405011028 Stock Available
-
Product Code: SWI7452015 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE773 Stock Available
-
Product Code: FEL58024201 Stock Available
-
Product Code: FEL917530122 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT120 Stock Available
-
Product Code: LLR60006510 Stock Available
-
Product Code: OIC93690Out of Stock
-
Product Code: OIC99050858 Stock Available
-
Product Code: SWI405011028 Stock Available
-
Product Code: SWI7452015 Stock Available