‹ Prev
Next ›
Lorell Electric Desk Riser with Keyboard Tray
Up to 33" Screen Support - Flat Panel Display Type Supported - 17.13" Height x 28.75" Width x 35.75" Depth - Desktop - Aluminum - Black
Out of Stock
- USB interface and single-button electric operation for easy height-adjustment
- Medical-grade electric motor with quick-release and low noise
- Height range: 5-1/4" to 17-1/8" for healthier, Sit-Stand work life
- Anti-collision function to avoid coffee spills
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99552 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Active Office |
| Product Name | Electric Desk Riser with Keyboard Tray |
| Marketing Information | Electric Desk Riser with keyboard tray adjusts up and down with the push of a button. Height ranges from 5-1/4" to 17-1/8" off your worksurface. Medical-grade electric motor provides a quick-release, low-noise operation. Anti-collision function will stop the up/down motion if desk riser meets objects like coffee cups or bottles. The top surface (31-1/2" wide x 24-2/5") includes USB interface for convenient connection and holds monitors up to 33 lb. The 24-1/4" wide x 8-2/3" deep keyboard tray is large enough for a keyboard and mouse. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 5.25" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 17.13" |
| Maximum Screen Size Supported | 33" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 17.13" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 35.75" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 5 yr |
Overview
Lorell Electric Desk Riser with Keyboard Tray
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN243051962 Stock Available
-
Product Code: DLLRGCN61 Stock Available
-
Product Code: LEXB22100069 Stock Available
-
Product Code: LLR49312Out of Stock
-
Product Code: LLR86205316 Stock Available
-
Product Code: PIL310201882 Stock Available
-
Product Code: PIL31021874 Stock Available
-
Product Code: SAN80699A62 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN243051962 Stock Available
-
Product Code: DLLRGCN61 Stock Available
-
Product Code: LEXB22100069 Stock Available
-
Product Code: LLR49312Out of Stock
-
Product Code: LLR86205316 Stock Available
-
Product Code: PIL310201882 Stock Available
-
Product Code: PIL31021874 Stock Available
-
Product Code: SAN80699A62 Stock Available