‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Self-seal Invoice Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
29 Stock Available
- Self-sealing design allows quick, simple closure
- Double-flap construction prevents gum from sticking before use
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04644 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Self-seal Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 invoice envelopes offer a self-sealing design that makes envelopes quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double-flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Self-seal Invoice Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG11BK786 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: BSN656482247 Stock Available
-
Product Code: ITA82955374 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG11BK786 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: BSN656482247 Stock Available
-
Product Code: ITA82955374 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available