‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 10 Business Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
63 Stock Available
- Efficient, Redi-Strip closure - simply pull off strip and press for a secure seal
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Contemporary side seams for a clean look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 69022 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Business Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes provide dependable performance that meets your mailing needs. Redi-Strip closure produces a secure seal to keep contents contained. Simply pull off the paper strip and press to seal. Contemporary side seams and 24 lb. bright-white stock give your mailings a professional look. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park No. 10 Business Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICMP111186 Stock Available
-
Product Code: DYM30327406 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92836 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU260 Stock Available
-
Product Code: OEX85110966 Stock Available
-
Product Code: SMD7650015 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210503 Stock Available
-
Product Code: ZEB22220303 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMP111186 Stock Available
-
Product Code: DYM30327406 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92836 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU260 Stock Available
-
Product Code: OEX85110966 Stock Available
-
Product Code: SMD7650015 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210503 Stock Available
-
Product Code: ZEB22220303 Stock Available