‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
649 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Security tint keeps confidential items private
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99714 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. Distinctive security tint keeps your confidential items hidden from view for secure shipments. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICVLGB11BE134 Stock Available
-
Product Code: GJO10319829 Stock Available
-
Product Code: KCC542892330 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICVLGB11BE134 Stock Available
-
Product Code: GJO10319829 Stock Available
-
Product Code: KCC542892330 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available