‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
85 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99713 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4047 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220126 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914737 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SAN391001440 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4047 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220126 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914737 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
-
Product Code: SAN391001440 Stock Available