‹ Prev
Next ›
Lorell Ergo Lumbar Back Support
Black - Fabric, Memory Foam - 1 Each
73 Stock Available
- Ergonomic lumbar support
- Fabric-covered foam for cushioned comfort
- Easy to attach with wide elastic band
- Lorell Limited 5-Year Warranty
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 42170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Ergo Lumbar Back Support |
| Marketing Information | Make your office chair more comfortable with this lumbar back support. Ergonomic design includes thick memory foam molded to cradle your spine. Lumbar back support is covered in fabric for smooth contact. The wide elastic band attaches easily to your office chair. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back Support |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 13.1" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 4.5" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Ergo Lumbar Back Support
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN36682174 Stock Available
-
Product Code: FEL58024202 Stock Available
-
Product Code: LLR37523133 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OIC9991469 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX55 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN36682174 Stock Available
-
Product Code: FEL58024202 Stock Available
-
Product Code: LLR37523133 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: OIC9991469 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX55 Stock Available