‹ Prev
Next ›
Lorell Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"
Hard Floor, Wood Floor, Vinyl Floor, Tile Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.095" Thickness - Lip Size 12" Length x 25" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
4 Stock Available
- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69168 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Marketing Information | Clear vinyl chair mat, designed for use on hard floors, features a straight edge and a 25" x 12" lip for extended coverage under your desk. The clear surface protects floors from chair scuffs, caster damage and everyday wear while allowing the look of your flooring to show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA. It is designed to resist cracking, chipping, or breaking under normal use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.095" |
| Lip Width | 25" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60"