‹ Prev
Next ›
Lorell Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48"
Carpeted Floor - 48" Length x 36" Width x 48" Depth x 0.100" Thickness - Lip Size 10" Length x 20" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
2 Stock Available
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on carpets up to 3/8" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 25757 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48" |
| Marketing Information | Clear, rectangular chair mat helps extend the life of your carpet by distributing the pressure from chair casters. Designed for carpets up to 3/8" thick (including padding), the studded backing provides a secure grip without piercing or damaging carpet backing. Smooth edge allows easy chair movement. The clear, heavy-duty material protects against daily wear while allowing the beauty of your carpeting show through. Lip measures 20" x 10". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Depth | 48" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 10" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 36" x 48"
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN656383470 Stock Available
-
Product Code: BSN656505368 Stock Available
-
Product Code: DYM2112552139 Stock Available
-
Product Code: EPI1670X218 Stock Available
-
Product Code: FEL5933901109 Stock Available
-
Product Code: OIC8321155 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A462 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656383470 Stock Available
-
Product Code: BSN656505368 Stock Available
-
Product Code: DYM2112552139 Stock Available
-
Product Code: EPI1670X218 Stock Available
-
Product Code: FEL5933901109 Stock Available
-
Product Code: OIC8321155 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A462 Stock Available