‹ Prev
Next ›
Lorell Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60"
Carpeted Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.100" Thickness - Lip Size 12" Length x 25" Width - Vinyl - Clear - 1 Each
6 Stock Available
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on carpets
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69159 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Marketing Information | Chair mat with lip is designed for use on low pile carpets up to 1/4" thick, including padding. Vinyl construction features a gripper backing to keep the mat securely in place and a straight edge for easy chair movement on and off the mat. Textured surface resists scuffs and slipping while providing a smooth glide for caster chairs, helping reduce leg and lower back fatigue. Standard lip measures 25" x 12". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Lip Width | 25" |
| Lip Length | 12" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Additional Information |
Low - 1/4" to 3/8" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Overview
Lorell Lipped Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60"