‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Wire Wall Pocket
6.62" Height x 12.62" Width x 4.75" Depth - Black - 1 Each
1066 Stock Available
- Versatile design large enough for storing letter-size files
- Wall-mountable to save space
- Steel mesh with powder-coat finish for durability
- Double-rimmed and smooth edges for a professional look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84144 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Black Mesh/Wire |
| Product Name | Mesh Wire Wall Pocket |
| Marketing Information | Mesh wall pocket offers an eye-catching, durable way to collect and store charts and files until you are ready to start working on them. Steel mesh features double-rimmed, smooth edges and a powder-coat finish. Design also protects your desktop surface. Wall pocket includes mounting hardware and is recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Letter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.62" |
| Width | 12.62" |
| Depth | 4.75" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Mesh Wire Wall Pocket
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM29691304 Stock Available
-
Product Code: BRTPT90Out of Stock
-
Product Code: DYM1848943 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU254 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK286 Stock Available
-
Product Code: NES351708858 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI74701610 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM29691304 Stock Available
-
Product Code: BRTPT90Out of Stock
-
Product Code: DYM1848943 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU254 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK286 Stock Available
-
Product Code: NES351708858 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI74701610 Stock Available