‹ Prev
Next ›
Scotch Two-tone Desktop Office Tape Dispenser
Holds Total 1 Tape(s) - 1" Core - Refillable - Non-skid Base - Black - 1 Each
294 Stock Available
- Sleek wave design complements any decor
- Ideal for easy, one-handed dispensing
- Attached tape hub cannot be lost; high-quality blade lasts for years
- Dispenses standard tapes on a 1" core up to 3/4" x 1500"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | C60-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Two-tone Desktop Office Tape Dispenser |
| Marketing Information | Desktop tape dispenser features a sleek, wave design. Attached tape hub cannot get lost. Heavily weighted nonskid base allows easy, one-handed dispensing. Dispenser holds 1/2" or 3/4" wide tape on a 1" core up to 1500" long. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 0.75" |
| Holding Tape Length | 125 ft |
| Core Diameter | 1" |
| Refillable | Yes |
| Features | Non-skid Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.07 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Scotch Two-tone Desktop Office Tape Dispenser
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVT7537097 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN325 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: SWI38101404 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT7537097 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN325 Stock Available
-
Product Code: OEX3656429 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: OEX8511170 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: SWI38101404 Stock Available