‹ Prev
Next ›
Lorell SOHO Personal Mobile Desk
Rectangle Top - 48" Table Top Width x 23" Table Top Depth - 29.50" Height - Assembly Required - Black - Steel Frame Material - 1 Each
Out of Stock
- Flexible design with spacious desktop
- Generous space underneath to suit your needs
- Minimalist style ideal for collaborative workplaces
- Sturdy steel frame
Select Product Options
Color/Finish: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 34417 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | SoHo |
| Product Name | SOHO Personal Mobile Desk |
| Marketing Information | Spacious desktop offers plenty of work space for any work style. The minimalist style makes it ideal for a personal workstation or collaborative workplace. Steel frame construction with support cross bars offers added strength. Four convenient rolling casters (two locking) make it easy to move to suit your needs. Clean, contemporary style integrates in any office environment. It is the perfect workstation when coupled with the SOHO Pedestal (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Desk |
Product Information
| Table Top Width | 48" |
| Table Top Depth | 23" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Frame Material | Steel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 29.50" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Overview
Lorell SOHO Personal Mobile Desk
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE7553662 Stock Available
-
Product Code: AVE7999166 Stock Available
-
Product Code: AVE7999223 Stock Available
-
Product Code: AVE8910182 Stock Available
-
Product Code: KMW6240228 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: SAN2089Out of Stock
-
Product Code: SPA71532 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP80836 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SAFJN6024FXGDWTOut of Stock
-
Product Code: SAFJN6024FXGFMPOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FPANTOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FPCWNOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FPDWTOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FPFMPOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FTCANTOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FTCCWNOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FTCDWTOut of Stock
-
Product Code: SAFJN7224FTCFMPOut of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE7553662 Stock Available
-
Product Code: AVE7999166 Stock Available
-
Product Code: AVE7999223 Stock Available
-
Product Code: AVE8910182 Stock Available
-
Product Code: KMW6240228 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: SAN2089Out of Stock
-
Product Code: SPA71532 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP80836 Stock Available