‹ Prev
Next ›
MAX Heavy-Duty Staple Remover
Black - 1 Each
139 Stock Available
- Easily extricates staples from 150 sheets of paper
- Use with both standard and heavy-duty staples
- Ideal for copy room, mailroom, data processing room
Product Details
General Information
| Manufacturer | MAX Co. LTD |
| Manufacturer Part Number | RZ-3F BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxusacorp.com |
| Brand Name | MAX |
| Product Name | Heavy-Duty Staple Remover |
| Marketing Information | Heavy-duty staple remover easily extricates staples from 150 sheets of paper. Use with both standard and heavy-duty staples. Ideal for copy room, mailroom and data processing room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Staple Type | Standard |
| Style | Grip |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4" |
| Width | 1.1" |
| Length | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year |
Overview
MAX Heavy-Duty Staple Remover
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4174 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BE315 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK329 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11RD212 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10466 Stock Available
-
Product Code: GEM47078Out of Stock
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: PAP70502541 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BAU67940Out of Stock
-
Product Code: BOS40000MBLK509 Stock Available
-
Product Code: BOSG2K274 Stock Available
-
Product Code: BSN418831797 Stock Available
-
Product Code: FEL501710137 Stock Available
-
Product Code: SWI3720184 Stock Available
-
Product Code: SWI38101404 Stock Available
-
Product Code: SWI38121365 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4174 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BE315 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK329 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11RD212 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10466 Stock Available
-
Product Code: GEM47078Out of Stock
-
Product Code: OEX85110976 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: PAP70502541 Stock Available