‹ Prev
Next ›
Mead One-subject Spiral Notebook
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 12 / Bundle
46 Stock Available
- 1 subject for your favorite class or any project
- College-ruled on both sides for plenty of note-taking space
- 3-hole punched for easy storage within a binder
- Spiral binding resists uncoiling to keep your notes together
- Coated covers for durability
Select Product Options
Number of Sheets: 100
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 06622BD |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | One-subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Classic, one-subject spiral notebook can always come in handy. Great for taking notes in class, recording meeting notes or keeping track of your to-dos, this notebook is up to the task. College-ruled pages maximize the available space and keep your handwriting neatly aligned. Double-sided ruling provides plenty of note-taking space. Notebook spiral binding will not snag and resists uncoiling to keep your notes together. Notebook cover is coated for durability. Perforated pages neatly and cleanly tear out paper. They are three-hole punched for notebook or paper storage within a binder. Notebook includes 100 sheets in a standard, 11" x 8-1/2" page size. |
| Packaged Quantity | 12 / Bundle |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral |
| Features | Back Board |
Physical Characteristics
| Width | 8" |
| Length | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Mead One-subject Spiral Notebook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BE617 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BK1303 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK731 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: PAP8420152459 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152869 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B7639 Stock Available
-
Product Code: SAN30002B1201 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1711 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7393036 Stock Available
-
Product Code: MEA84003038 Stock Available
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13114CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13115CSOut of Stock
-
Product Code: TOP1038526 Stock Available
-
Product Code: TOP1038622 Stock Available
-
Product Code: TOP1038821 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BE617 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BK1303 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK731 Stock Available
-
Product Code: KEB14977Out of Stock
-
Product Code: PAP8420152459 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152869 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B7639 Stock Available
-
Product Code: SAN30002B1201 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1711 Stock Available