‹ Prev
Next ›
Nature Saver Recycled Clasp Envelopes
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Clasp - Yellow - Kraft - 100 / Box
17 Stock Available
- Clasp closure allows you to conveniently open flap as needed
- Gummed flap creates permanent seal for secure shipments
- Large top opening helps prevent tears when inserting and removing papers
- Kraft paper prevents visibility of your private documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 00857 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Clasp envelopes feature open-ended styling and large gummed flaps. Rust-resistant clasp has a rounded edge. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Nature Saver Recycled Clasp Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE2986027 Stock Available
-
Product Code: AVTCPAL510 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST233 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018CP148 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: OIC9250078 Stock Available
-
Product Code: OIC92515Out of Stock
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE2986027 Stock Available
-
Product Code: AVTCPAL510 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST233 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018CP148 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: OIC9250078 Stock Available
-
Product Code: OIC92515Out of Stock