‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
275 Stock Available
- Perfect for storing and mailing letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from durable stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact - simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Holds flat or folded documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: HAM1033821103 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK841 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327443 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: HAM1033821103 Stock Available
-
Product Code: ITA602336391 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2455 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available