‹ Prev
Next ›
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
124 Stock Available
- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Neenah Bright White Cardstock
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM13529192 Stock Available
-
Product Code: AVE5309202 Stock Available
-
Product Code: BSN09953CT781 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411737 Stock Available
-
Product Code: BSN365912284 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124918 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2491 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13529192 Stock Available
-
Product Code: AVE5309202 Stock Available
-
Product Code: BSN09953CT781 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411737 Stock Available
-
Product Code: BSN365912284 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124918 Stock Available
-
Product Code: MMM810K2491 Stock Available
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: VER491732 Stock Available