‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
13 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST536 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST233 Stock Available
-
Product Code: BSN365912012 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC99200105 Stock Available
-
Product Code: OIC9922087 Stock Available
-
Product Code: PIL31257201 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159255 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT288 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2012 Stock Available
-
Product Code: BSN65360693 Stock Available
-
Product Code: BSN653611100 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1273 Stock Available
-
Product Code: BSN65366917 Stock Available
-
Product Code: BSN65369988 Stock Available
-
Product Code: OIC3102250 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11AST536 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST233 Stock Available
-
Product Code: BSN365912012 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC99200105 Stock Available
-
Product Code: OIC9922087 Stock Available
-
Product Code: PIL31257201 Stock Available
-
Product Code: SMD2980022 Stock Available