‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
69 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159234 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT288 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2009 Stock Available
-
Product Code: BSN65360692 Stock Available
-
Product Code: BSN653611097 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1308 Stock Available
-
Product Code: BSN65366917 Stock Available
-
Product Code: BSN65369982 Stock Available
-
Product Code: OIC3102250 Stock Available