‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
871 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10418 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220138 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN297 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN327 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC99020772 Stock Available
-
Product Code: OIC99100167 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159255 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062460 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U0624106 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062488 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624253 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062449 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062448 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10418 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220138 Stock Available
-
Product Code: BSN656383917 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN297 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN327 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OIC99020772 Stock Available
-
Product Code: OIC99100167 Stock Available