‹ Prev
Next ›
Paper Mate SharpWriter Mechanical Pencils, 0.7mm, HB #2 led
0.7 mm Graphite Lead - # 2.5 - Classic Yellow Plastic Barrel - 36 / Box
77 Stock Available
- Shock-absorbing tip to reduce lead breakage
- Unique twist-to-advance mechanism
- Never needs sharpening
- Nonrefillable
Select Product Options
Barrel Color: Classic Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1921221C |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Paper Mate |
| Product Line | Sharpwriter |
| Product Name | SharpWriter Mechanical Pencils, 0.7mm, HB #2 led |
| Marketing Information | Sharp Writer is the mechanical pencil to trust for break-resistant leads. With breakproof technology and a unique shock-absorbing tip, these mechanical pencils further reduce lead breakage. Twist-to-advance mechanism silently advances your lead for fewer distractions when writing. Smudge-resistant Pink Pearl eraser fixes mistakes cleanly. The No. 2 pencil leads are the choice for standardized testing. Nonrefillable mechanical pencil also offers a convenient pocket clip to attach to pockets and notebooks. |
| Packaged Quantity | 36 / Box |
| Product Type | Mechanical Pencil |
Product Information
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Color | Graphite |
| Lead Degree (Hardness) | # 2.5 |
| Refillable | No |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Classic Yellow |
| Barrel Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 7.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Paper Mate SharpWriter Mechanical Pencils, 0.7mm, HB #2 led
Also Consider
-
Product Code: AAG7020705105 Stock Available
-
Product Code: ACC720501421 Stock Available
-
Product Code: AVE0140282 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BE629 Stock Available
-
Product Code: BICMPLMFP241426 Stock Available
-
Product Code: FOL00019124 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: PAP8440152116 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG7020705105 Stock Available
-
Product Code: ACC720501421 Stock Available
-
Product Code: AVE0140282 Stock Available
-
Product Code: BICCSM11BE629 Stock Available
-
Product Code: BICMPLMFP241426 Stock Available
-
Product Code: FOL00019124 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
-
Product Code: PAP8440152116 Stock Available