‹ Prev
Next ›
Pendaflex 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - Assorted - Acid-free - 10% Recycled - 100 / Box
26 Stock Available
- Cut shorter and won't obscure hanging folder tabs
- Specially designed for use with Pendaflex Hanging Folder System
- Includes 1/5-cut tabs and printer-ready blank white inserts
- Prevent misfiles with lighter color interior
Select Product Options
Color: Assorted
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 435013ASST |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Legal Size Interior File Folders |
| Marketing Information | Interior File Folders separate your papers by subcategory inside handing folders. Specially designed for use with Pendaflex Hanging Folder System. Create divisions within hanging folders. Folders are cut shorter and won't obscure hanging folder tabs. Each folder is acid-free and SFI Certified. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Height | 9 3/16" |
| Width | 14 3/4" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Pendaflex 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
Also Consider
-
Product Code: AVE16221199 Stock Available
-
Product Code: BTC10568147 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04274A60 Stock Available
-
Product Code: GJO561001881 Stock Available
-
Product Code: GMT8044265 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: RPPR810410 Stock Available
-
Product Code: SMU50390328 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE16221199 Stock Available
-
Product Code: BTC10568147 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04274A60 Stock Available
-
Product Code: GJO561001881 Stock Available
-
Product Code: GMT8044265 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152456 Stock Available
-
Product Code: RPPR810410 Stock Available
-
Product Code: SMU50390328 Stock Available