‹ Prev
Next ›
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Capacity2" Expansion - Green - 10% Recycled - 20 / Box
3 Stock Available
- Letter-size folder with SureHook Technology; built-in tension springs so folders stay on track and slide with ease
- Superior durability with polylaminated strips on top and bottoms
- 2" expansion with pressboard-reinforcing bottom
- Green; acid-free
Select Product Options
Color: Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 6152X2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | SureHook Extra Capacity Hanging Folders |
| Marketing Information | Hanging file folders feature extra capacity and SureHook technology with revolutionary, built-in tension springs so the rods bend less. Folders stay on rails and slide with ease. Rods and hooks are strong and sturdy. Folders work with existing filing systems and expand 2" to hold letter-size documents. Design features 1/5 cut tabs. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Cut | 1/5 |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Pendaflex 1/5 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
Also Consider
-
Product Code: BRTTN45018 Stock Available
-
Product Code: BSN652594867 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: GJO02105CT77 Stock Available
-
Product Code: HEWW2022A206 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152869 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A129 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN45018 Stock Available
-
Product Code: BSN652594867 Stock Available
-
Product Code: BSN656393221 Stock Available
-
Product Code: GJO02105CT77 Stock Available
-
Product Code: HEWW2022A206 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152869 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A129 Stock Available