‹ Prev
Next ›
Pendaflex Legal Recycled Hanging Folder
1" Folder Capacity - 8 1/2" x 14" - 1" Expansion - Pressboard - Standard Green - Reinforced, Reinforced Gusset, Acid-free - 10% Recycled - 25 / Box
22 Stock Available
- For filing thick documents
- Square bottom to hold more documents
- Polylaminate reinforcements for durability
- Also reinforced with pressboard at the bottom
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 4153X1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Extra Capacity Reinforced Hanging Folder |
| Marketing Information | Hanging folders feature an advanced patented design with polylaminate reinforcement at all critical wear points and pressboard reinforcing insert at the bottom. Each hanging folder includes clear tabs and printer-ready inserts. All hanging folders are acid-free. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Folder Capacity | 1" |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 1" |
| Business Card Holder | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Product Material | Pressboard |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Pendaflex Legal Recycled Hanging Folder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3524 Stock Available
-
Product Code: COS03560533 Stock Available
-
Product Code: DRI3513B185 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7624 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75C2170 Stock Available
-
Product Code: PFX4153X246 Stock Available
-
Product Code: QRTGDP18683 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMPP9GRA3524 Stock Available
-
Product Code: COS03560533 Stock Available
-
Product Code: DRI3513B185 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7624 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK146 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75C2170 Stock Available
-
Product Code: PFX4153X246 Stock Available
-
Product Code: QRTGDP18683 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock