‹ Prev
Next ›
Pilot Erasable Gel Pens
0.7 mm Fine Pen Point - Retractable - Erasable - Pink, Red, Green, Turquoise, Blue, Purple, Navy, Black Ink - Water Based, Gel-based - Translucent Barrel - Document, Writing - 8 / Pack
99 Stock Available
- Erasable ink ensures you never make another written mistake
- Writes smooth & erases clean, so you can write, erase & rewrite without damaging documents - no wear or tear
- Unique, thermo-sensitive gel ink formula disappears completely with erasing friction
- When exposed to heat, thermosensitive ink becomes colorless at temperatures greater than 140-degrees Fahrenheit, and is restored when cooled to at least 14-degrees Fahrenheit
- Retract by pressing clip down
Select Product Options
Ink Color: Black,Blue,Green,Navy,Pink,Purple,Red,Turquoise
Packaged Quantity: 8 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13285 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | FriXion Ball Clicker |
| Product Name | Erasable Gel Pens |
| Marketing Information |
Unleash your creativity without fear of mistakes. Pilot FriXion Clicker is America's first retractable, erasable gel ink pen that allows you to write, erase and rewrite repeatedly without damaging documents. FriXion's unique thermo-sensitive ink is formulated to deliver both vibrant color and smooth writing. Pens are great for editing, list making, scheduling and so much more. Now, your writing can be stress- free and mistake-free. |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine |
| Ink Type |
|
| Ink Color |
|
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Translucent |
| Erasable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.90" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Pilot Erasable Gel Pens
Also Consider
-
Product Code: AVE11901422 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2607 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN544 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P07AN122 Stock Available
-
Product Code: PENBL77V617 Stock Available
-
Product Code: PFX40523117 Stock Available
-
Product Code: PIL3145233 Stock Available
-
Product Code: SAN2128218111 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11901422 Stock Available
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211191 Stock Available
-
Product Code: DUCPTY2607 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN544 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P07AN122 Stock Available
-
Product Code: PENBL77V617 Stock Available
-
Product Code: PFX40523117 Stock Available
-
Product Code: PIL3145233 Stock Available
-
Product Code: SAN2128218111 Stock Available