‹ Prev
Next ›
Procell by Duracell 9-Volt Alkaline Batteries
For Industrial - 9V - 692 mAh - 9 V DC - 12 / Box
75 Stock Available
- Rated for reliable operation and contains no added mercury
- Withstands temperature extremes from -20 degrees C to 54 degrees C
- Ideal for infusion pumps, smoke alarms and security backup systems
- Dependable after 10 years of storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1604BKD |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | 9-Volt Alkaline Batteries |
| Marketing Information | These alkaline 9-volt batteries operate reliably in temperature extremes of negative 20 degrees Celsius to 54 degrees Celsius. Dependable after 10 years of storage. Ideal for infusion pumps, wireless microphones, smoke alarms, radios, portable transmitters, and security backup systems. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Industrial |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 692 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Procell by Duracell 9-Volt Alkaline Batteries
Also Consider
-
Product Code: AVE24148177 Stock Available
-
Product Code: BICGPM11BE183 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2417208 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300176 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD525 Stock Available
-
Product Code: ITA361751660 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24148177 Stock Available
-
Product Code: BICGPM11BE183 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2417208 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300176 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1219 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD525 Stock Available
-
Product Code: ITA361751660 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available