‹ Prev
Next ›
Procell by Duracell Alkaline AA Battery Boxes of 24
For Multipurpose - AA - 2100 mAh - 1.5 V DC - 24/Box - 6 / Carton
204 Stock Available
- Dependable design reliably operates in extreme temperatures
- Long-lasting construction operates even after 10 years of storage
- Perfect for use in remotes, flashlights, calculators, meters and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1500BKDCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | Alkaline AA Battery Boxes of 24 |
| Marketing Information | AA batteries are individually date-coded for effective inventory management. High-quality design provides lasting durability, longevity and efficient power. Batteries are perfect for hospitals, manufacturing facilities and anywhere else batteries must be frequently replaced. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Quantity Per Container | 24/Box |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Procell by Duracell Alkaline AA Battery Boxes of 24
Also Consider
-
Product Code: AKM66486CLDBL422 Stock Available
-
Product Code: AVE24020524 Stock Available
-
Product Code: AVE5305102 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273007 Stock Available
-
Product Code: REARR3760Out of Stock
-
Product Code: TRPTLP74RB6 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AKM66486CLDBL422 Stock Available
-
Product Code: AVE24020524 Stock Available
-
Product Code: AVE5305102 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911028 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: NLE1946273007 Stock Available
-
Product Code: REARR3760Out of Stock
-
Product Code: TRPTLP74RB6 Stock Available