‹ Prev
Next ›
Procell by Duracell Alkaline C Batteries
For Multipurpose - C - 7000 mAh - 1.5 V DC - 12 / Box
144 Stock Available
- Date-coded for easy inventory management
- Advanced technology for efficient power
- Perfect for hospitals, manufacturing facilities and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC-1400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | Alkaline C Batteries |
| Marketing Information | C batteries are individually date-coded for effective inventory management. High-quality design provides lasting durability, longevity and efficient power. Batteries are perfect for hospitals, manufacturing facilities and anywhere else batteries must be frequently replaced. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2.43 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Procell by Duracell Alkaline C Batteries
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300177 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1241 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD553 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE4053 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: BSN656392861 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300177 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1241 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD553 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock